O nas

O nas słów kilka

Łączy nas wszystkich umiłowanie łowiectwa. Nagrodą za wysiłek włożony w hodowlę i ochronę zwierzyny są dla myśliwego
„Złoty” byk Kol. Józefa Jankowskiego podczas wystawy trofeów łowieckich – 01.10.2011r.
efekty uzyskane w czasie polowań. W czasie minionych pięćdziesięciu lat nasi koledzy uzyskiwali trofea, które nagradzane były medalami i prezentowane na licznych krajowych i międzynarodowych wystawach. Medalami wyróżniono między innymi trofea pozyskane przez kolegów: Stanisława Dzięgielewskiego, Leopolda Węglińskiego, Józefa Jankowskiego, Jana Jankowskiego, Marcelego i Zdzisława Nowaków,
„Złoty” byk Staszka Tyminskiego – Mrągowo, 5 września 1986r
Henryka Wielgosza, Mariana Stryjewskiego, Tadeusza Pakulskiego, Stanisława Tymińskiego, Huberta Tułodzieckiego, Andrzeja Jankowskiego, Ryszarda Dolnego, Kazimierza Piaseckiego, Mariana Ramczykowskiego, Henryka Kłosowskiego, Jana Neugebauera i Zbigniewa Brysia.
Złote medale za poroża jeleni byków uzyskali koledzy: Stanisław Dzięgielewski, Józef Jankowski, Zdzisław Nowak i Stanisław Tymiński. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż w naszym kole pozyskano byka o medalowym trofeum sklasyfikowanego w krajowej czołówce. Poroże byka pozyskane przez kolegę Zdzisława Nowaka zostało wycenione na 232,87 punktów.Próba introdukcji daniela – obwód 215, początek lat 90-tych.

Nie wszystkie nasze zamierzenia hodowlane przynosiły od razu oczekiwane efekty. Próba introdukcji 17 danieli na początku lat 90-tych w naszym obwodzie nr 81 (obecnie 215) nie do końca się powiodła, ponieważ daniele wyemigrowały do sąsiadów. Jednak dzięki wytrwałości i miłości do tych zwierząt ze strony Kol. Eugeniusza Szwajkowskiego, dziś możemy poszczycić się populacją liczącą 36 szt., w tym 12 byków.Pozyskanie zwierzyny na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat przedstawia się następująco:

1970/711990/912000/20012010/2011
łoś-2--
jeleń10531759
daniel---6
sarna0137118147
dzik4123584169
lis61828122
zając12132-
kaczka3001108487
Nasze osiągnięcia sportowe

Poza dobrymi wynikami na polowaniach możemy się również szczycić osiągnięciami w strzelectwie sportowym. Od lat strzelcy naszego koła zajmowali czołowe lokaty na zawodach wojewódzkich i krajowych. Ośmiu członków naszego koła posiada strzelecką klasę mistrzowską są to: Leopold Węgliński, Tomasz Mieszkowski, Andrzej i Maciej Jankowscy, Jan i Jerzy Neugebauerowie, Karol Nowicki i Wojciech Łakomy.
W latach 1984-2009 zespół naszego koła piętnastokrotnie zdobył tytuł mistrza województwa i reprezentował województwo na krajowych konkursach kół łowieckich. Jedenaście razy zajmowaliśmy miejsca w pierwszej szóstce kraju
I miejsce w XXVII KKKŁ
(dwukrotnie pierwsze w 1994 i 1995 r., raz drugie, dwa razy trzecie, po razie czwarte i piąte oraz czterokrotnie szóste).
Po kilkuletniej przerwie w zdobywaniu najwyższych lokat kolejno w latach 2010 i 2011 zdobyliśmy pierwsze miejsca w Mistrzostwach Okręgu Olsztyńskiego PZŁ w strzelaniach myśliwskich, a ponadto w roku 2011 reprezentacja koła w składzie: Jerzy Neugebauer, Karol Nowicki i Wojciech Łakomy zwyciężyła w XXVII Krajowym Konkursie Kół Łowieckich, reprezentując Koła Okręgu Olsztyńskiego.Tradycje w naszym kole

Koło Łowieckie „Leśnik” znane jest z koleżeńskiej atmosfery i kultywowania tradycji łowieckich. Corocznie organizujemy uroczyste polowanie w dniu naszego patrona Św. Huberta.
Tradycyjny pokot podczas „Hubertusa 2007”
W uroczystym spotkaniu tego dnia uczestniczą nasze rodziny i przyjaciele. Z dumą prezentujemy tego dnia ceremoniał łowiecki z granymi na myśliwskich rogach sygnałami, pokotem i ogniskiem. Tego właśnie dnia młodzi myśliwi, którzy wstępują do koła składają uroczyste ślubowanie i przechodzą myśliwski „chrzest”. Tego też dnia szczególnie wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli do „krainy wiecznych łowów”. Podobny, choć bardziej kameralny charakter ma polowanie wigilijne. Odbywa się ono z uwagi na dzień wigilijny z reguły w gronie samych myśliwych i kończy się ogniskiem ze śledzikiem, opłatkiem i życzeniami. Przy okazji rocznic organizujemy dla naszych rodzin i przyjaciół myśliwskie bale.Nasze koło w środowisku myśliwych

Wspólnie z innymi kołami rejonu ostródzkiego, popularyzując idee ochrony przyrody, bierzemy udział w organizacji imprez dla myśliwych, ich rodzin i sympatyków łowiectwa. Są to pikniki strzeleckie, wystawy łowieckich trofeów a także polowania dla zarządów sąsiednich kół.
Członkowie naszego koła „od zawsze” czynnie uczestniczyli w pracach władz i organów zrzeszenia.
Kolega Henryk Wielgosz był długoletnim Łowczym Powiatowym, członkiem Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej oraz członkiem Komisji Szkolenia i Komisji Oceny Trofeów Myśliwskich.
Kolega Rajmund Rumszewicz był członkiem Naczelnej Rady Łowieckiej i komisji hodowlanej Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej.
Kolega Józef Jankowski przez wiele lat pełnił funkcje członka Powiatowej Rady Łowieckiej oraz Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej, Sądu Łowieckiego oraz Komisji Oceny Trofeów Myśliwskich.
Kolega Leopold Węgliński przez wiele lat pełnił funkcje członka komisji hodowlanej Naczelnej Rady Łowieckiej oraz Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego.
Kolega Tadeusz Pakulski pełnił funkcję wicełowczego wojewódzkiego a kolega Andrzej Jankowski wiceprezesa Wojewódzkiej Mazurskiej Okręgowej Rady Łowieckiej w Olsztynie.
Kolega Andrzej Jankowski był członkiem Rady, członkiem komisji oceny trofeów myśliwskich oraz komisji hodowli zwierzyny i ochrony środowiska.
Kolega Tadeusz Ratyński był członkiem Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie, Członkiem MORŁ oraz Komisji Promocji Łowiectwa, natomiast koledzy Maciej Jankowski i Jan Neugebauer są członkami Komisji Oceny Prawidłowości Odstrzałów i Wyceny Trofeów Łowieckich.
Obecnie Kol. Zbigniew Bryś pełni funkcję członka Naczelnej Rady Łowieckiej.

Działalność naszych kolegów została zauważona i doceniona. W roku 1996 zostaliśmy uhonorowani Regionalną Odznaką Zasłużonym dla Łowiectwa Warmii i Mazur a w roku 1999 - Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.


Indywidualnie nasi Koledzy: Henryk Wielgosz, Józef Jankowski, Andrzej Jankowski, Tadeusz Ratyński i Leopold Węgliński zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złomem”.

Tekst opracowali:
Kol. A.Jankowski
Kol. A.Marcinkiewicz
Kol. M.Czerwiński


Galeria

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ